İncil Çevrimiçi

Çevrimiçi Kutsal Kitap Diğer dillerde

Seçtiğiniz dilde mavi renkli bağlantılar, sizi aynı dilde bir başka makaleye yönlendirir. İngilizce olarak işaretlenenler sizi İngilizce bir makaleye yönlendirir. Bu durumda, üç farklı dilden birini de seçebilirsiniz: İspanyolca, Portekizce ve Fransızca.

English  Español  Português  Français  Català  Românesc  Italiano  Deutsch

Polski  Magyar  Hrvatski  Slovenský  Slovenski  český  Shqiptar  Nederlands

 Svenska  Norsk  Suomalainen  Dansk  Icelandic  Lietuvos  Latvijas  Eesti

עברי  ייִדיש  ქართული  ελληνικά  հայերեն  Kurd  Azərbaycan اردو  Türk  العربية  فارسی     

Pусский  Yкраїнський  Македонски  Български  Монгол  беларускі  Қазақ  Cрпски                 

Hausa  Swahili  Afrikaans  Igbo  isiXhosa  Yorùbá  Zulu  አማርኛ  Malagasy  Soomaali

   हिन्दी  नेपाली  বাঙালি  ਪੰਜਾਬੀ  தமிழ்  中国  ไทย  ខ្មែរ  ລາວ  Tiếng việt  日本の  한국의

Tagalog  Indonesia  Malaysia  Jawa  Myanmar 

NE İÇİN ?

Tanrı'nın vaadi

İncil'i öğretmek

Ne yapayım?

Ana hedefi

Ana menü (İngilizcede)

 

İsa'nın ölümünün hafızasının kutlanması

"Unutmayın ki bizim Fısıh kuzumuz olan Mesih kurban edilmiştiri"

(1. Korintoslular 5:7)

Makale özetini görmek için lütfen bağlantıya tıklayın

İsa Mesih'in ölüm anısının kutlama tarihini belirlemek için İncil yöntemi İncil'deki Fısıh ile aynıdır. 14 Nisan (İncil takviminin ayı), yeni ayın on dördüncü günü (Nisan ayının ilk günü olmak üzere): "Birinci ayın on dördüncü gününün akşamından yirmi birinci günün akşamına kadar mayasız ekmek yiyeceksiniz" (Çıkış 12:18). "Akşam" 14 Nisan gününün başlangıcına karşılık gelir. İncil'de, gün batımından sonra başlar, "akşam" ("Akşam oldu, sabah oldu, birinci gün" (Başlangıç 1:5)). Bu, bir ay astronomik tablosu 8 Nisan'da dolunay (PL) veya 23 Nisan'da yeni (NL) bir aydan bahsediyorsa, 7 ve 22 Nisan arasındaki iki akşam arasındaki süredir ve 8 ve 23 Nisan'da gün doğmadan, ay değiştiğinde (http://pgj.pagesperso-orange.fr/calendar.htm (Fransızca)).

Mezmur 81:1-3 (İncil'den) şüphesiz, yeni ayın ilk gününün ayın tamamen kaybolması olduğunu anlamamızı sağlar: "Yeni Ay zamanında, dolunay vaktinde, Bayram günümüzde boruyu üfleyin". Bu hesaplamaya dayanarak, İsa Mesih'in ölümünün bir sonraki anma tarihi 12 Nisan 2022 Salı, güneş battıktan sonra.

Bu metin (Mezmurlar 81:1-3), boynuzun sesi olduğunda 1 Ethanim (Tishri) tarihinden şiirsel olarak "yeni ay" dan bahseder (Sayılar 10:10; 29:1). Bu, 15 Ethanim'in (Tishri) kulübelerin bayram zamanı (mutlu) (ayetler 1,2 ve Tekrar 16:15). Ay astronomik tablosuna dayanarak, gözlem şu şekildedir: Yeni ayın tamamen ortadan kaybolması (hilal olmadan) olduğunu düşündüğümüzde, her durumda, ay ayının 15'i gözlemlenebilir ilk dolunay ve astronomik dolunay dönemi (PL). Yeni ayın ayın ilk "hilalinin" (ayın ilk günü olarak) gözlemi olacağını düşündüğümüzde, çoğu durumda, ilk gözlemlenebilir dolunay ve astronomik dolunay karşılık gelir ayın 12, 13 veya 14 ve daha nadiren ayın 15. Bu, bu durumda, ayın 15'inde, neredeyse tüm durumlarda, ayın azalan aşamasına başladığı (artık gözlemlenebilir bir dolunay değildir)... Sonuç olarak, şüphesiz, ayın ilk günü, yeni ay olarak, İncil'e göre ayın tamamen kaybolmasıdır (Mezmur 81:1-3).

- Fısıh, İsa'nın ölümü anısına kutlama modelidir: "Çünkü bunlar gelecek şeylerin gölgesidir, gerçek ise Mesih’tedir" (Koloseliler 2:17). "Kanunda, gelecek iyi şeylerin aslı değil gölgesi bulunduğundan" (İbraniler 10:1) (REALITY OF THE LAW).

- Sadece sünnetli erkekler Fısıh'ı kutlayabilirdi: "Aranızda yaşayan bir yabancı Yehova’nın Fıshını kutlamak isterse, ev halkındaki her erkek önce sünnet edilsin, ancak o zaman Fıshı kutlayabilir. Çünkü artık diyarın yerlisi gibi olmuştur. Fakat sünnetsiz hiç kimse Fısıh kurbanından yemeyecek" (Çıkış 12:48).

- Hristiyanlar artık fiziksel sünnet zorunluluğu altında değiller. Sünnet manevi olur: "Yüreklerinizi sünnet edeceksiniz, artık dik başlı olmayacaksınız" (Deuteronomy 10:16, Elçilerin İşleri 15: 19, 20, 28, 29 "Apostolik Kararname", Romalılar 10:4 "Çünkü iman eden herkes doğruluğa erişsin diye, Mesih Kanunun sonu oldu").

- Kalbin ruhsal sünneti, Tanrı'ya ve oğlu İsa Mesih'e itaat etmek anlamına gelir: "Aslında, sünnet ancak kanuna uyarsan yararlıdır; fakat kanunu çiğnersen, senin sünnetin sünnetsizliğe döner. O halde, sünnetsiz bir kişi Kanunun adil taleplerine uyarsa, onun sünnetsizliği de sünnetlilik sayılmaz mı?  Sen yazılı kanuna sahip ve sünnetli olduğun halde onu çiğnediğinden, bedensel açıdan sünnetsiz olan biri, Kanuna uyarak seni mahkûm eder. Çünkü, dıştan Yahudi olan Yahudi değildir, dıştan, bedene yapılan sünnet de sünnet değildir.  Fakat içten Yahudi olan Yahudidir ve onun sünneti yazılı kanunla değil ruhla, yüreğe yapılan sünnettir. Bu kişiye övgü insanlardan değil Tanrı’dan gelir" (Romalılar 2:25-29) (İncil'i öğretmek).

- Manevi sünnet yok: Itaatsizlik demek Tanrı ve Oğlu İsa Mesih'e: "Ey inatçı, yürekleri ve kulakları sünnetsiz adamlar! Siz daima kutsal ruha karşı koyuyorsunuz; atalarınızın yaptığını siz de yapıyorsunuz. Atalarınızın zulmetmediği bir peygamber var mı? Evet, onlar o doğru Kişinin gelişini önceden duyuranları öldürdüler. Sizler de şimdi onu ele verdiniz ve onun katilleri oldunuz. Siz Kanunu meleklerin ilettiği gibi aldınız, fakat ona uymadınız"  (Elçilerin İşleri 7:51-53) (İncil'i öğretmek (İncil tarafından yasaklanmış)).

- Mesih'in ölümünün anısına katılmak için yüreğin ruhsal sünneti gereklidir (ne olursa olsun Hristiyan ümidi (göksel veya yeryüzü)): "Kişi önce uygun durumda olup olmadığından emin olsun, sonra ekmekten yiyip kâseden içsin" (1. Korintoslular 11:28).

- Hristiyan, Mesih'in ölümünün anısına katılmadan önce vicdanı incelemelidir. Tanrı'dan önce saf bir vicdanı olduğunu, manevi sünneti olduğunu düşünürse, Mesih'in ölümünün anısına (Hristiyan umudu ne olursa olsun (göksel veya dünyevi)) katılabilir (Heavenly Resurrection; Earthly Resurrection; The Great Crowd).

- Sadık Hıristiyanların Mesih'in ölümünü hatırlamaya katılımı bir emirdir. Sadık Hıristiyan olarak sonsuz yaşamı elde etmek için Mesih ile beslenmelidir (mayasız ekmek tarafından, vücudunu temsil eder), (bir bardak şarap, simgelemektedir onnun kanı): "Ben hayat ekmeğiyim. Atalarınız çölde man yediler, yine de öldüler. Herkes yesin ve ölmesin diye gökten gelen ekmek burada. Gökten gelmiş olan hayat ekmeği benim; biri bu ekmekten yerse sonsuza dek yaşar. Aslında, dünyanın yaşamı uğruna vereceğim ekmek kendi bedenimdir.”  O zaman Yahudiler aralarında tartışmaya başladılar. “Bu adam kendi bedenini biz yiyelim diye nasıl verebilir?” diyorlardı. Bunun üzerine İsa onlara şöyle dedi: “Şu gerçeği bilin, İnsanoğlunun bedeninden yiyip kanından içmedikçe yaşama sahip olamazsınız. Benim bedenimden yiyip kanımdan içenin sonsuz yaşamı olur ve ben onu son günde diriltirim. Çünkü benim bedenim gerçek yiyecek ve kanım gerçek içecektir. Benim bedenimden yiyen ve kanımdan içen benimle birlik içinde olur, ben de onunla birlik içinde olurum. Yaşayan Babam beni gönderdiği ve ben Babam sayesinde yaşadığım gibi, benden beslenen de benim sayemde yaşayacak. İşte gökten gelmiş olan ekmek. Atalarınızın zamanındaki gibi değil; onlar o ekmeği yediler, yine de öldüler. Bu ekmekle beslenen ise sonsuza dek yaşayacaktır" (Yuhanna 6:48-58) (CHRIST THE ONLY PATH; CHRIST THE MEMORIAL; KING JESUS CHRIST).

- Bu nedenle, tüm inançlı Hristiyanlar, cenneti veya yeryüzü ile ilgili umutları ne olursa olsun, anılmasından beslemek mayasız ekmek ve şarap almak zorundadır, bu bir emirdir: "Bunun üzerine İsa onlara şöyle dedi: “Şu gerçeği bilin, İnsanoğlunun bedeninden yiyip kanından içmedikçe yaşama sahip olamazsınız. (...) Yaşayan Babam beni gönderdiği ve ben Babam sayesinde yaşadığım gibi, benden beslenen de benim sayemde yaşayacak" (Yuhanna 6:53,57).

- Mesih'in ölümünün anılması yalnızca Mesih'in sadık takipçileri arasında kutlanmalıdır: "Sonuç olarak kardeşlerim, bu yemek için bir araya geldiğinizde birbirinizi bekleyin" (1. Korintoslular 11:33) (In Congregation).

- Mesih'in ölümünün anısına katılmak istiyorsan ve Hristiyan değilsen, vaftiz olmalısın, içtenlikle Mesih'in emirlerine itaat etmeyi arzuluyorsun: "Bu nedenle, siz gidin bütün milletlerden insanları öğrencim olarak yetiştirin; onları Babanın, Oğlun ve kutsal ruhun adıyla vaftiz edin. Size emrettiğim her şeye uymalarını onlara öğretin. Ben bu ortamın sonuna kadar, her zaman sizin yanınızda olacağım" (Matta 28: 19,20) (BAPTISM SAVES).

İsa Mesih'in ölümünün anısına nasıl kutlanır?

"Beni anmak için bunu yapmaya devam edin"

(Luka 22:19)

İsa Mesih'in ölümünün anma töreni, sadık Hıristiyanlar arasında, cemaatte veya ailede İncil Fısıh ile aynı olmalıdır (Exodus 12:48, İbraniler 10: 1, Koloseliler 2: 17; Korintliler 11:33). Fısıh töreninden sonra, İsa Mesih, ölümünün hatırlanmasının gelecekteki kutlaması için kalıbı oluşturdu (Luka 22: 12-18). Bu İncil pasajlarındalar:

- Matta 26: 17-35.

- Markos 14: 12-31.

- Luke 22: 7-38.

- John bölüm 13'den 17'ye.

Bu geçiş sırasında, İsa Mesih on iki havarinin ayaklarını yıkadı. Örnek olarak bir öğretiydi: birbirlerine mütevazı olmak (John 13: 4-20). Bununla birlikte, bu olay anma öncesi pratik bir ritüel olarak görülmemelidir (Yuhanna 13:10 ve Matta 15: 1-11'i karşılaştırın). Ancak hikaye bize bundan sonra İsa Mesih'in "dış giysilerini giydiğini" bildirir. Bu nedenle düzgün bir şekilde giydirilmiş olmalıyız (Yuhanna 13: 10a, 12, Matthew 22: 11-13 ile karşılaştırıldı). Bu arada, İsa Mesih'in infaz alanında, askerler o akşam giydiği kıyafetleri ellerinden aldı. İsa Mesih, infaz sahnesindeyken, Mesih'in giysilerinin kalitesi hakkında bilgimiz var: "Askerler İsa’yı direğe gerince üstündeki giysileri aldılar, her askere bir parça olmak üzere dörde pay ettiler. İçine giydiği mintanı da aldılar. Mintanı dikişsizdi, boydan boya tek parça dokunmuştu.  O zaman aralarında konuştular, “Gelin bunu yırtmayalım, kimin olacağına karar vermek için kura çekelim” dediler. Bu olanlar, kutsal yazıların yerine gelmesi içindi. Çünkü şöyle yazılıdır: “Giysilerimi aralarında paylaştılar. Elbisem için kura çektiler.” Gerçekten de askerler böyle yaptı" (Yuhanna 19:23,24). İsa Mesih törenin önemi ile tutarlı kaliteli giysiler giydi. İncil'de yazılı olmayan kurallar koymadan kıyafet kodunda iyi karar vereceğiz (İbraniler 5:14).

Judas Iscariot törenden önce ayrıldı. Bu, bu törenin yalnızca sadık Hıristiyanlar arasında kutlanacağını gösteriyor (Matta 26: 20-25, Markos 14: 17-21, Yuhanna 13: 21-30, Luke'un hikayesi her zaman kronolojik değil, "mantıksal düzen" Luka 22: 19-23 ve Luka 1: 3 "ü başından beri, onları mantıksal bir sırayla yazmak için"; 1 Korintliler 11: 28,33)).

Anma töreni büyük bir basitlikle anlatılıyor: “Yemeğe devam ederlerken İsa ekmek aldı, dua etti ve sonra ekmeği bölüp öğrencilerine verdi. “Alın, yiyin. Bu benim bedenimi temsil eder” dedi.  Ayrıca bir kâse aldı ve şükrettikten sonra onlara verdi. Şöyle dedi: “Bundan hepiniz için; çünkü bu, günahların bağışlanması için, birçok insan uğrunda dökülecek olan kanımı, ‘ahit kanını’ temsil eder. Fakat şuna emin olun, Babamın krallığında sizinle birlikte yenisini içeceğim güne kadar asmanın bu ürününden artık içmeyeceğim.” Sonra, ilahiler söylediler ve Zeytinlik Dağına doğru yola çıktılar” (Matta 26:26-30). İsa Mesih bu törenin nedenini, fedakarlığının anlamını, mayasız ekmeğin neyi temsil ettiğini, günahsız vücudunun sembolünü ve kabının kanının sembolünü açıkladı. İsa Mesih, takipçilerinden her yıl 14 nisanda (Yahudi takvim ayı) ölümünü anmalarını istedi (Luka 22:19).

Yuhanna İncili, bu törenden sonra muhtemelen Yuhanna 13: 31'den Yuhanna 16: 30'a kadar Mesih'in öğretisini bize bildirir. İsa Mesih Babası için dua etti, John 17. Matta 26:30, bize şunu bildirir: "Sonra, ilahiler söylediler ve Zeytinlik Dağına doğru yola çıktılar". Övgü şarkısının İsa Mesih'in duasından sonra olması muhtemeldir.

Tören

İsa'nın modelini takip etmeliyiz. Tören bir kişi, bir yaşlı, Hıristiyan cemaatinin rahibi tarafından düzenlenmeli. Tören bir aile ortamında düzenlenirse, onu kutlaması gereken ailenin Hıristiyan başıdır. Bir erkek olmadan töreni düzenleyecek olan Hıristiyan kadın, sadık yaşlı kadınlardan seçilmelidir (Titus 2: 3). Bu durumda, kadının başını örtmesi gerekecek (1 Korintliler 11: 2-6).

Töreni organize edecek kişi, Kutsal Kitabın bu durumda İncil'in öyküsüne dayanarak, belki de onları yorumlayarak okuyarak karar vermesine karar verecektir. Yehova Tanrı'ya son bir dua verilecek. Övgü Yehova Tanrı'ya ve Oğlu İsa Mesih'e saygıyla söylenebilir haraçta onun için.

Ekmek ile ilgili olarak, tahıl türünden bahsedilmez, ancak mayasız yapılmalıdır (Mayasız ekmek nasıl hazırlanır (video)). Şarap için, bazı ülkelerde bir tane almak zor olabilir. Bu istisnai durumda, yaşlılar Mukaddes Kitaba dayalı olarak en uygun şekilde nasıl değiştirileceğine karar vereceklerdir (Yuhanna 19:34). İsa Mesih, bazı istisnai durumlarda, istisnai kararların alınabileceğini ve bu şartlarda Tanrı'nın merhametinin uygulanacağını göstermiştir (Matta 12: 1-8).

Törenin kesin süresi hakkında İncil'e dair bir gösterge yoktur. Dolayısıyla, bu olayı organize edecek olan, aynen Mesih'in bu özel toplantıyı sonlandırdığı gibi, iyi yargı gösterecek olandır. Törenin zamanlaması ile ilgili tek önemli İncil konusu şudur: İsa Mesih'in ölümünün anısı "iki akşam arasında" kutlanmalıdır: 13/14 "Nisan" (Yahudi takvim ayı) gün batımından sonra ve gündoğumu önce. Yuhanna 13: 30, Judas Iscariot ayrıldığında, törenden önceolduğunu bildirir "Gece olmuştu"(Çıkış 12: 6).

Yehova Tanrı, Kutsal Kitap Fısıh ile ilgili olarak bu yasayı koymuştu: "Fısıh Bayramı kurbanından sabaha kalmayacak" (Çıkış 34:25). Neden? Fısıh kuzu ölümü "iki akşam arasında" gerçekleşti. Tanrı'nın Kuzusu olan Mesih'in ölümü, "yargıyla", ayrıca "iki akşam arasında", sabahtan önce, "horoz ötmeden önce": "Bunun üzerine başkâhin kaftanını yırtarak, “Tanrı’ya küfretti!” dedi.  “Artık tanıklara ne gerek var?  Küfrü kendiniz de duydunuz.  Bu duruma ne diyorsunuz?” Onlar “Ölümü hak etti!”  diye cevap verdiler. (...) demeye başladı. Tam o sırada bir horoz öttü. Petrus, İsa’nın “Horoz ötmeden sen beni üç kere inkâr edeceksin” dediğini o zaman hatırladı. Dışarıya çıkıp acı acı ağladı" (Matta 26: 65-75, Mezmur 94:20 "alihsizlik kararnamesi ile şekillendirir"; Yuhanna 1: 29-36, Koloseliler 2:17, İbraniler 10: 1). Tanrı, O'nun İsa Mesih'i aracılığıyla bütün dünyanın sadık Hıristiyanlarını kutsar. Amin.

NE İÇİN ?

Tanrı'nın vaadi

İncil'i öğretmek

Ne yapayım?

Ana hedefi

Ana menü (İngilizcede)

TWITTER

FACEBOOK

FACEBOOK BLOG