"O elinden geleni yaptı"

İncil Çevrimiçi

Çevrimiçi Kutsal Kitap Diğer dillerde

Seçtiğiniz dilde mavi renkli bağlantılar, sizi aynı dilde bir başka makaleye yönlendirir. İngilizce olarak işaretlenenler sizi İngilizce bir makaleye yönlendirir. Bu durumda, üç farklı dilden birini de seçebilirsiniz: İspanyolca, Portekizce ve Fransızca.

Diğer diller

English  Español  Português  Français  Català  Românesc  Italiano   Deutsch

Polski  Magyar  Hrvatski  Slovenský  Slovenski  český  Shqiptar  Nederlands

 Svenska  Norsk  Suomalainen  Dansk  Icelandic  Lietuvos  Latvijas  Eesti

ქართული  ελληνικά  հայերեն  Kurd  Azərbaycan  اردو  Türk  العربية  فارسی  עברי 

Pусский  Yкраїнський  Македонски  Български  Монгол  беларускі  Қазақ  Cрпски                  

Swahili  Hausa  Afrikaans  Igbo  Xhosa  Yoruba  Zulu  Amharic  Malagasy  Somali

   हिन्दी  नेपाली  বাঙালি  ਪੰਜਾਬੀ  தமிழ்  中国  ไทย  ខ្មែរ  ລາວ  Tiếng việt  日本の  한국의

Tagalog  Indonesia  Malaysia  Jawa      

NE İÇİN ?

Tanrı'nın vaadi

İsa Mesih'in ölümünün anılması

İncil amaçlı amaç

İncil'i öğretmek

Be Prepared

Be Prepared in Community

Ana Menü (İngilizce)

"Akıllı kişi felaketi görüp gizlenir; deneyimsiz kişiyse ileri gider ve cezasını çeker"

(Özdeyişler 27:12)

Büyük sıkıntı yaklaşırken, "talihsizlik", kendimizi hazırlamak için ne yapmalı?

Büyük sıkıntı öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yapmalı? Bu ilk kısım, büyük sıkıntıdan önce manevi hazırlıklara dayanacaktır. Slayt gösterisi büyük sıkıntı sırasında ve sonrasında manevi hazırlıklara dayanacak.

Büyük sıkıntıdan önce manevi hazırlık

"O zaman Yehova’ya adıyla yakaran herkes kurtulacak"

(Yoel 2:32)

İsa Mesih'in işaret ettiği gibi, en önemli buyruk Tanrı'ya olan sevgidir: "İsa da şöyle dedi: “‘Tanrın Yehova’yı bütün yüreğinle, bütün canınla ve bütün zihninle seveceksin.’ Birinci ve en büyük emir budur" (Matta 22:37,38). Tanrı'yı sevmek, onun bir İsminin olduğunu kabul etmektir: Yehova (YHWH) (Matta 6:9 "Göklerdeki Babamız, ismin kutsal kılınsın") (İncil öğretim; The Revealed Name).

Bu Tanrı sevgisi, dua yoluyla O'nun ile iyi bir ilişki içerisindedir. İsa Mesih, Matta 6'da doğru bir şekilde Tanrı'ya dua etmek için özel tavsiyeler verdi:

"Ayrıca, dua ettiğiniz zaman ikiyüzlüler gibi yapmayın; çünkü onlar insanlara görünebilmek için havralarda ve anayolların başlarında dikilerek dua etmeyi severler. Emin olun, onlar karşılıklarını tam olarak aldılar. Fakat sen dua ettiğin zaman kendi odana çekil ve kapını kapat. Gözlerden gizli olan Babana dua et, gizli şeyleri de gören Baban sana karşılığını verecektir. Dua ederken aynı sözleri tekrar tekrar söyleme. Diğer milletlerin insanları böyle yapıyor, çünkü onlar çok söz söyleyerek işitileceklerini sanıyorlar. Dolayısıyla siz onlar gibi yapmayın, çünkü Babanız Tanrı, neye ihtiyacınız olduğunu daha siz Kendisinden dilemeden bilir. Öyleyse siz şöyle dua edin: ‘Göklerdeki Babamız, ismin kutsal kılınsın. Krallığın gelsin. Gökte olduğu gibi yerde de Senin isteğin gerçekleşsin. Bugün bize günlük ekmeğimizi ver. Bize karşı günah işleyenleri bağışladığımız gibi, Sen de bizim günahlarımızı bağışla. Ayartılmamıza izin verme, bizi kötü olanın elinden kurtar.’ Siz başkalarının suçlarını bağışlarsanız, gökteki Babanız da sizi bağışlayacaktır. Fakat başkalarının suçlarını bağışlamazsanız, Babanız da sizin suçlarınızı bağışlamayacaktır" (Matta 6:5-15) .

Yehova Tanrı onunla ilişkimizin münhasır olmasını ister, yani başka bir "tanrı" için dua etmemizi istemez: "Yok. Ancak dediğim şu, milletler kurban ettikleri şeyleri Tanrı’ya değil cinlere kurban ediyorlar ve ben sizin, cinlerle ortak olmanızı istemiyorum. Yehova’nın kâsesinden içerken cinlerin kâsesinden de içemezsiniz; “Yehova’nın sofrasına” katılırken cinlerin sofrasına da katılamazsınız. Yoksa “Yehova’yı kıskandırmaya mı kalkışıyoruz?” Biz O’ndan daha mı güçlüyüz?" (1. Korintoslular 10:20-22) (How to Pray God ?).

İsa Mesih'e göre ikinci önemli emir komşumuzu sevmemizdir: "Buna benzeyen ikincisi ise, ‘Komşunu kendin gibi seveceksin’ emridir. Tüm Kanun ve Peygamberlerin yazdıkları bu iki emre dayanır" (Matta 22:39,40). "Aranızda sevgi olursa, herkes benim öğrencilerim olduğunuzu bununla bilecek" (Yuhanna 13:35). Eğer Tanrı'yı seviyorsak, komşumuzu da sevmeliyiz: "Sevmeyen kimse Tanrı’yı tanımamıştır, çünkü Tanrı sevgidir" (1 Yuhanna 4:8). "Sevmeyen kimse Tanrı’yı tanımamıştır, çünkü Tanrı sevgidir" (1 Yuhanna 4:8) (Life is Sacred).

Tanrı'yı seversek, iyi bir davranış göstererek onu memnun etmeye çalışacağız: "Ey insanoğlu, neyin iyi olduğunu O sana söyledi. Adaletli davranman, iyiliği sevmen ve Tanrının yolunda haddini bilir şekilde yürümenden başka Yehova senden ne ister?" (Mika 6:8 .

Eğer Tanrı'yı seversek, onun onaylamadığı bir davranıştan kaçınacağız: "Doğruluktan uzak kişilerin Tanrı’nın krallığında mirası olmayacak, bunu nasıl bilmezsiniz? Aldanmayın. Ne cinsel ahlaksızlık yapanlar, ne putperestler, ne zina yapanlar, ne sapık amaçla kullanılan erkekler, ne oğlancılar, ne hırsızlar, ne açgözlüler, ne içkiciler, ne küfürbazlar, ne de gaspçılar; hiçbirinin Tanrı’nın krallığında mirası olmayacak" (1. Korintoslular 6:9,10) (İncil'i öğretmek (İncil bunu yasakladı)).

Tanrı'yı sevmek, "O'nun" bir Oğlu olan İsa Mesih'i tanımasıdır. Onu sevmeli ve fedakarlığının günahlarımızın bağışlanmasına izin verdiğine inanmalıyız. İsa Mesih, yaşamı ebedileştirmenin tek yoludur ve Tanrı onu tanımamızı istiyor: "İsa ona, “Yol, hakikat ve yaşam benim” dedi. “Benim aracılığım olmadan Babaya kimse gelemez (...) Sonsuz yaşama kavuşmak için, tek gerçek Tanrı olan Seni ve gönderdiğin İsa Mesih’i tanımaları gerekir" (Yuhanna 14:16; 17:3) (The King Jesus Christ; Jesus Christ is the Only Path; The Memorial of the Death of Jesus Christ (Article); İsa Mesih'in ölümünün anısına (slayt gösterisi); The End of Patriotism).

Tanrı'yı sevmek, O'nun Sözü Mukaddes Kitabı aracılığıyla (dolaylı olarak) bizimle konuştuğunu kabul etmektir. Tanrı'yı ve Oğlu İsa Mesih'i daha iyi tanımak için her gün okumalıyız. Kutsal Kitap, Tanrı'nın bize verdiği rehberimizdir: "Sözün adımlarım için kandil, Yolum için ışıktır" ((Mezmur 119:105) (Temel Kutsal Kitap Öğretimi; Read the Bible Daily).

Sitede çevrimiçi bir İncil mevcuttur. Mukaddes Kitabın tavsiyesinden daha iyi yararlanabilmeleri için pasajlar vardır (Matta bölümleri 5-7: Dağdaki vaaz, Mezmurlar, Atasözleri, dört İncil Matta, Markos, Luka ve Yuhanna ve diğer birçok İncil pasajları (2 Timoteos 3: 16,17)) (Türkçe İncil Online ; 64 dil Online İncil).

Şimdi isterseniz, isterseniz büyük sıkıntı sırasında ve sonrasında Yehova Tanrı'nın bizden ne bekleyeceğini öğrenmek için slayt gösterisine (ilk resme tıklayarak) başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi isterseniz, siteye veya sitenin Twitter'ına başvurmaktan çekinmeyin. Tanrı Oğlu İsa Mesih aracılığıyla saf kalpleri korusun. Amin (Yuhanna 10: 13).

(Slayt gösterisine erişmek için lütfen ilk resmin üzerine tıklayın)


Yehova'nın merhametini elde etmek için elimizden geleni yapalım. İncil'i okuyup uygulayarak, şu anda elinden gelen en iyi şeyi yapmaya dua edin. Size yardım etmek için Site ile iletişim kurmaktan veya Twitter'da ve Facebook'ta tereddüt etmeyin.

Ne yapayım?
"Sion’da boru çalın, kutsal dağımda savaş narası atın. Memlekette yaşayan herkes telaşa düşsün, çünkü Yehova’nın günü geliyor, hem de çok yakın!"
(Yoel 2 :1,2)
Bu İncil ifadelerine inanıyorsanız vaaz edin, onlara haber verin, ailenizi, arkadaşlarınızı internette veya diğer yollarla bilgilendirin
Bu bir Yehova'nın Komutanlığı
(Hezekiel 3 :17-21)

NE İÇİN ?

Tanrı'nın vaadi

İsa Mesih'in ölümünün anılması

İncil amaçlı amaç

İncil'i öğretmek

Be Prepared

Be Prepared in Community

Ana Menü (İngilizce)

 

TWITTER

FACEBOOK

FACEBOOK BLOG